Wierzba wyrośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Korzystając z taką okoliczność, powinniśmy spośród niej zaprojektować unikalne formy ogrodzeń. Dzięki temu nasze ogrodzenie zyska niespotykany wygląd a także będzie się promować pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na posessji oraz grząskich łąkach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w własnych parkach. Polubiliśmy je za urodę i spectficzne koty. Nie są żmudne, potrzebują tylko krocie wilgoci oraz troszeczkę słońca. Zaspokoją się niby dowolną rolą.


Malutko drzew sprosta także równie szybko stymulować stracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie bezproblemowo odbudowują także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ucięty względnie nawet uszkodzony patyk zanurzony w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz wręczy zaczątek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, aby spośród wierzb produkować splecione przęsła w płocie czy też płotki zatopione liśćmi. Zapewne należałoby posiadać tak fikuśnego ogrodzenie. Najlepiej do zainstalowania takiego płotu wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę jednakowych własności:

aktywują proste, długie i wielce elastyczne pędy – na skutek tego można łatwo kształtować formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na postać ogrodzenia, musimy zdobyć akuratne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach zwyczajnych jest problematyczne, jako że dziko rosnące krzaki z rzadka wypuszczają nadzwyczaj długie i proste pędy. Najprawidłowiej jest zaplanować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wybierzmy najpierw miejsce w ogrodzie, ździebko przez nas uczęszczane oraz w żadnym razie .Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, które możemy dostać spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy powinno się je zanurzyć na 24 h w głębi, aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie ażeby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, wskutek tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa umożliwiamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosną kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu pędów, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s